10/11/2014

  • UW-Plattville UW-Lacross D2CW Bryan Stephey - Erik Goetz coach 1:00
  • UW-Plattville Marquette D1CM Erik Goetz
  • UW-Eau Claire UW-Stout D2CW Matt Bittner 1:00
  • UW-Oshkosh UW-Stevens Point D2CW Trevor Williams ARs: Jeff Kempen, Mitch Uitenbroek 1:00
  • UW-Eau Claire Madison Black D2CM Cody Kuxman 1:00
  • UW-Stout UW-Whitewater D2CM Craig Heiptes-Wilson 1:00
  • Parkside UW-Stevns Point D2CM Jim Harrings 1:00
  • UW-Milwaukee N.Michigan D2CM Steve Marvin 1:00
  • Scylla Twin Cities Amazons D2W Ron Baushbaum 1:00
  • FDL DSHA HSGD1 Jeff Kempen 10:00 FDL
  • Appleton DSHA JV HSGD2 Mitch Uitenbroek 11:00 FDL
  • Brookfield Oak Creek HSGD1 Dan Channen 12:15 FDL
  • Muskego Catholic Memorial HSGD1 Chris Robinson 10:00 Muskego
  • Kettle Morine Vernon HSGD1 Chris Robinson 11:15 Muskego
  • Marquette Loyola D2CW Brad Casetta 7:00

wgr

Many of our local rugby teams are seeing success on the pitch as we head into October. Many of the senior clubs are climbing the Midwest rankings for their divisions, while all levels of currently active teams – senior, collegiate, and high school girls – are being highlighted by national rugby media.

CURRENT STANDINGS FOR WISCONSIN TEAMS

You can check out how our senior men’s and women’s team stack up in the Midwest standings here. [Note – some of the leagues are less updated than others from the teams reporting in.]

For college men’s teams, standings are easy to find as well. You can see the University of Wisconsin’s current standings in the Big Ten and our numerous Division 2 clubs are featured right here on the WRFU website. Our Small College teams (NSCRO) standings are available here (scroll to bottom for WISCARFU). For Women, the Midwest Division 1 league standing are not available online at this time.

Our Wisconsin Girls High School Rugby League, considered one of the nation’s best girls regions, also has weekly updates featured online here.

Read more: Weekly rugby update, 1-Oct-2014 ☛

9/26/2014

  • Catholic Memorial DSHA JV HSGD1 Trevor Williams 4:30 Minooka
  • UW-Stevens Point UW-Eau Claire D2CM Matt Bittner, ARs Josh Hammes, Angus Blakeman 8:00

9/27/2014

  • UW-Stevens Point UW-Eau Claire D2CW James Highfield ARS: Josh Hammes, Angus Blakeman 1:00
  • UW-Lacross N. Michigan D2CW Craig Heiptes - Wilson 1:00
  • UW-Lacross UW-Plattville D2CM Craig Heiptes - Wilson 1:00
  • UW-Oshkosh UW-Plattvile D2CW Brad Casetta 11:00
  • Oshkosh WRFC D4M Brad Casetta 1:00
  • UW-Madison N. Iowa D1CW Eric Goetz 12:00
  • Parkside Michigan Tech D2CM Tom Schmitt 1:00
  • N.Michigan UW-Whitewater D2CM Amanda Cross 1:00
  • Milwaukee Barbarians Columbus D1M ARs: Mitch Uitenbroek, Kirk Swanner: B side Mitch U. 1:00
  • MRFC Fox Cities D4M Dan Channen 1:00
  • Black and Blue Oconomowoc D3M Jim Harrings 1:00
  • FDL Green Bay D3M Chad Nyes 1:00
  • DSHA Appleton HSGD1 Emily Grambsch 11:00 Dretska
  • FDL Oak Creek HSGD1 Emily Grambsch 12:30 Dretska
  • Muskego Kettle Morine HSGD1 Jeff Kempen 10:00 Minooka
  • Vernon Brookfield HSGD1 Jeff Kempen 11:30 Minooka

9/28/2014

  • Marquette UW-Milwaukee D2CM Justin Jaeger: ARs: Tom Schmitt, Sabrina Wilsey 1:00

10/4/2014

  • Michigan Tech UW-Stevens Point D2CM John Blakeman 1:00
  • Madison Whites Eastern Illinois D2CM Ron Baushbaum 1:00
  • UW-Stout UW-Plattvile D2CW James Highfield 1:00
  • N. Michigan UW-Stevens Point D2CW Dave Hendrick 1:00
  • UW-Oshkosh UW-Eau Claire D2CW Jeff Kempen 1:00
  • Oshkosh MRFC D4M Mike Good 1:00
  • UW-Whitewater UI-Chicago D2CW Dan Channen 1:00
  • UW-Lacross N.Michigan D2CM Steve Midthun 1:00
  • Marquette UW-Stout D2CM Marcus Dufrane 1:00
  • Milwaukee Barbarians Palmer D1M ARs: Vic Dover, Chris Kenth
  • Scylla Minneapolis Menagerie D2W Steve Marvin 11:00
  • Fox Cities WRFC D4M Jim Harrings 1:00
  • WRFC Lincoln Park D2M Cody Kuxman 1:00
  • Madison Minotaurs Nashville Grizzles D4M Terry Godfrey 10:00
  • Green Bay Lake County D3M Craig Heiptes Wilson 1:00
  • Oconomowoc FDL D3M Brad Casetta 1:00
  • Milwaukee Barbarians Lincoln Park D3M Chris Kenth 3:00
  • Oak Creek Appleton HSGD1 Shannon Bustillos 11:00 Oak Creek
  • Brookfield FDL HSGD1 Shannon Bustillos 12:15 Oak Creek
  • Catholic Memorial DSHA HSGD1 Brad Casetta 10:00 Minooka
  • Kettle Morine DSHA JV HSGD2 John Waliszewski 11:30 Minooka
  • Vernon Muskego HSGD2 John Waliszewski 1:00 Minooka
  • UW-Milwaukee Iowa st D2CW Tom Schmitt 12:00 Naga-waukee

10/5/2014

  • Madison Black Parkside D2CM Jake Winkler 1:00
  • UW-Whitewater Marquette D2CM Erik Goetz 1:00

Home/Away/League/Referee/Time and Place


9/26/2014
Catholic Memorial DSHA JV HSGD1 Sabina Wilsey 4:30 Minooka
UW-Stevens Point UW-Eau Claire D2CM Matt Bittner, ARs Josh Hammes, Angus Blakeman 8:00

9/27/2014
UW-Stevens Point UW-Eau Claire D2CW James Highfield ARS: Josh Hammes, Angus Blakeman 1:00
UW-Lacross N. Michigan D2CW Craig Heiptes - Wilson 1:00
UW-Lacross UW-Plattville D2CM Craig Heiptes - Wilson 1:00
UW-Oshkosh UW-Plattvile D2CW Dan Channen 1:00
UW-Madison N. Iowa D1CW Brad Casetta 12:00
Parkside Michigan Tech D2CM Tom Schmitt 1:00
N.Michigan UW-Whitewater D2CM Amanda Cross 1:00
Milwaukee Barbarians Columbus D1M ARs: Mitch Uitenbroek, Kirk Swanner: B side Mitch U. 1:00
WRFC Oshkosh D4M Erik Goetz 1:00
Fox Cities MRFC D4M Chad Nyes 1:00
Black and Blue Oconomowoc D3M Jim Harrings 1:00
FDL Green Bay D3M Matt Bittner 1:00
DSHA Appleton HSGD1 Emily Grambsch 11:00 Dretska
FDL Oak Creek HSGD1 Emily Grambsch 12:30 Dretska
Muskego Kettle Morine HSGD1 Jeff Kempen 10:00 Minooka
Vernon Brookfield HSGD1 Jeff Kempen 11:30 Minooka

9/28/2014
Marquette UW-Milwaukee D2CM Brad Casetta ARs: Tom Schmitt, Sabrina Wilsey 1:00